Hafif Çelik Yapı

HAFİF ÇELİK YAPI ÇÖZÜMLERİ

Hafif Çelik Yapı Sanata Dönüşüyor

Çok katlı bir yapının çok kısa bir zamanda tamamlandığı günler artık hayal değil. Çok katlı hafif çelik yapılar ile gözünüz yükseklerde olsun.

Çevrenizde hafif çelik apartmanlar görmeye hazır olun… Maksimum dört kata kadar yapımı mümkün olan hafif çelik binalar artık kullanılan yeni teknoloji ve tasarımlar sayesinde sekiz kata kadar çıkabiliyor. Bu teknoloji sadece konutlar için değil, okul yapıları, öğrenci yurtları, askeri yapılar, sağlık yapıları vb. gibi birçok kamu binaları için de ideal şartları sağlıyor

Tüm hafif çelik prefabrik yapılar içerisinde sağlamlık ve estetiğin doruğa ulaştığı bu sistem, hızlı ve efektif yatırım geri dönüş süresiyle de diğerlerinden ayrılıyor. Sadece showroom, ofis ve lüks villalar gibi estetiğin ön planda olduğu projeler için değil olağan üstü hal durumları ve kentsel dönüşüm projeleri gibi zamanın kritik önem arz ettiği hallerde de hızlı kurulumu mümkün kılan tasarımı sayesinde ihtiyaç duyulan binalara çok kısa bir sürede kavuşulabiliyor.

Bu yeni teknoloji ile üretilen yapı elementleri %90 geri dönüşümlü olan çelik malzemesi ile yapılıyor. Bu binalar, doğası gereği çevre dostu ve sürdürülebilir mimarlık ürünüdür.

Hafif Çelik Nedir?

Hekim robot teknolojisiyle üretilen galvanizli çelik profillerinin cıvatalı ve bulonlu bağlantılarla birleştirilerek kurulan yapı sistemidir. Sistemin tamamında hafif çelik malzeme kullanılarak çok katlı üretim yapılabilir.

Geniş açıklıklara imkân veren 1 – 4 mm arasındaki sac kalınlığında, 60 – 400 mm profil genişliğinde U, C ve Sigma ++ profillerden oluşan taşıyıcı sistemdir.

Hafif Çelik Projelendirme

Steelin Project departmanımız sayesinde sadece Türk Standartları ve Yönetmeliklerine göre değil; BSI, EUROCODE, AISI standartlarına uygun projelendirme ve imalat yapılmaktadır. Yapıya ait tüm taşıyıcı profillerde (makas üst başlık, alt başlık, ara kayıtlar, kolonlar, kirişler, aşıklar vb.) etkin kesit hesabı dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Makas profillerimiz özel dizayn edilmiş tarafımızdan kesit patenti alınmış profillerdir.

Hafif Çelik Duvar Sistemi

Taşıyıcı sistemi galvanizli çelik profil olan duvar panellerinin yüzeyleri şantiye sahasında A1 sınıfı yanmaz 10 mm veya 8 mm Fibercement levhası ile kaplanır.

Hafif Çelik Çatı Sistemi

Taşıyıcı sistemi galvanizli çelik profil olan çatı konstrüksiyonu, bitüm esaslı kaplama (Shingle) ile kaplanır.

Hafif Çelik Çatı Kaplama Opsiyonları

Boyalı galvanize trapez sac, Sandviç çatı paneli, Bitüm ve metal esaslı kaplama (Ondulin), Metal esaslı kaplama (Metal Kiremit)

Hafif Çelik Yapı Yalıtım

Duvar panel karkaslarında taşyünü ve duvar tipi camyünü yalıtım kullanılır. Çatıda şilte camyünü, taşyünü yalıtım veya sandviç çatı paneli kullanılır.

AVANTAJLAR

Depreme Karşı Dayanıklı

Hafif çelik yapılar, deprem bölgesi olan ülkemizde, depreme karşı gösterdiği yüksek direnç ile en iyi çözümü sunmaktadır. Hafif çelik binaların beton binalardan 5 kat daha hafif olması, depremin sarsıntısını maksimum düzeyde absorbe etmesini sağlar.
Hafif Çelik yapılar kısa sürede minimum maliyet ile onarılabilirler.

%90 Geri Dönüştürülebilir

Çelik en sürdürülebilir inşaat malzemesidir. Tekrar tekrar geri dönüştürülebilir özelliği ile avantaj sağlarken, gücünden ve dayanıklılığından bir şey kaybetmez.

Rekabetçi Fiyat

Çelik, yüksek kalitede makul fiyat ve kısa sürede kurulum ile hem bütçenize hem de zamanınıza yarar sağlar.

Hızlı ve Kolay Kurulum

Hafif Çelik Yapılar yüksek üretim ve kurulum hızı ile zamandan tasarruf sağlar. Kurulum sürecinin iklim koşullarından bağımsız olarak yürütülebiliyor olması da önemli avantajlarından bir tanesidir.

Esnek Mimari Tasarım

Hafif çelik yapılar, esnek tasarım kriterlerine imkân vermesi sayesinde maksimum konfor koşulları sunuyor.

Yıldırım Riski Taşımaz

Hafif Çelik Yapılar, diğer yapılar gibi yıldırım tehlikesi taşımaz. Onlarca çelik taşıyıcı çatıdan zemine kadar indiğinden, çatıya düşen yıldırım onlarca koldan toprağa verilir, yangın ve patlamalar oluşmaz.

Daha Az Atık

Hafif çelik yapı sistemi ortaya çıkan hurda ve atıkları en aza indirir.

OFİS ÇÖZÜMLERİ

Ofis 697 m<sup/>2
Ofis 3492 m<sup/>2
Satış Ofisleri 302 m<sup/>2
Satış Ofisleri 318 m<sup/>2
Satış Ofisleri 378 m<sup/>2
Satış Ofisleri 645 m<sup/>2

EĞİTİM YAPILARI

Anaokulu 1166 m<sup/>2
İlkokul 3036 m<sup/>2
İlkokul 2388 m<sup/>2
Lise 3453 m<sup/>2

SAĞLIK YAPILARI

Hastane 4340 m<sup/>2

KONUT ÇÖZÜMLERİ

Otel 8115 m<sup/>2
6 Katlı Apartman 4668 m<sup/>2
Bergama 69 m<sup/>2
Kapadokya 95 m<sup/>2
Toros 106 m<sup/>2
Asos 138 m<sup/>2
Zigana 128 m<sup/>2
Karagöl 124 m<sup/>2
Kümbet 136 m<sup/>2
Abant 140 m<sup/>2
Sümela 159 m<sup/>2
Tek Katlı İkiz Evler 342 m<sup/>2
Avlulu Sıra Evler 636 m<sup/>2

VİLLA ÇÖZÜMLERİ

Tek Katlı Villa 119 m<sup/>2
1.5 Katlı Villa 181 m<sup/>2
Modern Villa 315 m<sup/>2
Türk Mimarisi Villa 152 m<sup/>2
Arap Mimarisi Villa 284 m<sup/>2
Amerikan Mimarisi Villa 587 m<sup/>2
Yalı 470 m<sup/>2

HAFİF ÇELİK YAPI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Zamandan tasarruf sağlayan ve hafif materyali sayesinde maliyet yönünden de bütçenize ekonomik katkı sunan hafif çelik yapı tasarımları, uzun ömürlü ve dayanıklı yapı sistemleridir. Hekim Yapı tarafından Steelin teknolojisi kullanılarak tasarlanan üst seviye yapı sistemleri; konut, bungalow, yüksek güvenlik ihtiyacı duyan kamu binaları, otel ve tatil köyü gibi farklı sosyal kullanım amaçlarına göre tercih edilebilir. Steelin teknik sistemine göre üretilen ve ihtiyaç halinde sökülüp tekrar başka yerde inşa edilebilen hafif çelik yapı ürünleri; yüksek kaliteli, kullanışlı ve dayanıklı yapı ürünleridir.

Sıklıkla prefabrik yapılarla karıştırılan, bununla birlikte prefabrik ürünlerle hem benzer hem de ayrışan yönlere sahip yapılardır. Hafif çelik yapıların inşasında, ince cidarlı ve soğuk bükümlü materyaller kullanılır. Hem iskelet hem de iç ve dış kaplamalar; ağırlık olarak hafif, dayanıklı, uzun ömürlü ve çevre dostudur. Söz konusu yönleriyle konfor ve pratiklik sunan bu gibi yapılara hafif çelik yapı adı verilir.
Materyaller, otomatik roll form tekniğinin bir üst seviyeye taşınmasıyla tasarlanan ve sektördeki diğer üretici firmalara öncülük eden Steelin teknolojisi ile üretilir. Hafif çelik yapıların üretilmesi için Hekim Holding bünyesinde “Hekim Robot” adı verilen sistemler geliştirilmiştir. Teorik projeler, yapı ve yapı elemanları, 3D bilgisayar sisteminde özel yazılım programları tarafından hazırlanır.
Betonarme yapılarla ortaya çıkan birçok dezavantaj, prefabrik ve hafif çelik yapılarda ekarte edilir. Betonarmeden çok daha hafif olan çelik yapıların temeli; yapının kurulacağı zemin, statik hesaplamalar sonucu ortaya çıkan yük miktarı gibi fizibilite çalışmalarının sonucunda, radya plak temel şeklinde atılır. Hafif çelik yapıların uzun vadede en büyük faydası, depreme karşı olan dayanıklılık ve güvenliğinin betonarme yapılara göre daha yüksek olmasıdır.

Tüm bu hesaplamalar yapılırken Eurocode, Amerikan yönetmeliği, deprem bölgelerinde inşa edilecek yapılar hakkındaki yönetmelik, İngiliz yapı standartları gibi uluslararası standart kuralları dikkate alınır. Hafif materyaller ve uygulamadaki kolaylık bakımından, hafif çelik yapıların temel atma işlemi betonarme yapılara göre daha ekonomiktir.

Hafif çelik yapılar, her ne kadar yeniden sökülüp takılabilir özelliğiyle geçici yapı gibi görülse de aslında en az betonarme binalar kadar uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ayrıca, yapı imar izinleri betonarme binaların izin süreçleriyle aynı şekilde seyreder.
Hafif çelik yapıların kullanım ömrü, betonarme binalarla yarışır niteliktedir. 32 yıldır hafif çelik yapı ve prefabrik tasarımları yapan Prefabrik Yapı AŞ ürünlerinde dayanıklılık ve üstün kaliteyi ön planda tutmaktadır. Bu yüksek kalite standartlarından dolayı, ilk yıllarda yapılmış ve inşa edilmiş prefabrik ve hafif çelik bina modelleri, hala ilk günkü sağlamlığıyla kullanılır durumdadır. Hafif çelik binalarda da betonarme yapılarda olduğu gibi, rutin bakımları yapmak binaların ömrünü uzatmada etkili bir yöntemdir.
Hafif çelik yapı sistemlerinde en çok yanılgı yaratan durumların başında, metrekare başına fiyat vermek gelir. Yapının kullanılacağı bölgenin iklimsel özellikleri, zemin etüdü sonuçları, deprem ve rüzgar yükü gibi etkenler göz önüne alınarak hesaplama yapılır. Uygulamadaki işçilik maliyetleri ve hafif çelik yapı malzemeleri miktarı son fiyat üzerinde etkendir. Tüm bu çalışmalar ve hesaplamalar yapılmadan metrekare üzerinden fiyat vermek doğru değildir. Bu yüzden, her hafif çelik yapı için fiyat kişiye özeldir.
Hafif çelik bina tasarımlarının belki de en önemli ve en avantajlı özelliklerinden biri ürünlerin istenildiği zaman sökülüp sonra yeniden bir araya getirilebilmesidir. Burada dikkat edilmesi gereken püf noktası, gerek şantiyede gerekse üretimde profillere kaynak uygulaması yapılmamasıdır. Tıpkı bir puzzle ya da lego gibi kaynaksız ve tamamen birbirine geçme formunda inşa edilen yapılar, daha sonra istendiğinde sökülerek aynı mantıkla yeniden inşa edilebilir.
Ürünler, sökülebilir ve yeniden başka yerde kurulabilir özellikte olduğundan taşınabilir. Hem üretim hem de şantiye aşamasında kaynak kullanılmaması, taşınması ve sökülüp takılması yönünden hayati kriterdir.
Ana iskelet ve taşıyıcı sistem olarak galvanizli ve ince cidarlı sac malzemeler tasarlanır. Dış cephede, HekimBoard imzasıyla tasarlanmış Fibercement dış cephe malzemesi kullanılır. Bu malzemeler ayrıca yangına karşı dayanıklı özellik taşıyan A1 sınıfı yanmaz ve dekoratif görünümlü bir materyaldir.
Binanın iklimsel koşullar karşısında dayanıklılığını artırmak için, A1 sınıfı yanmaz malzemeden üretilmiş taşyünü uygulanır. Çatı kaplaması da yangına dayanıklı sandviç panel, shingle veya metal kiremitlerdir. İç cephede, yine dekoratif duruşuyla göz dolduran dayanıklı HekimBoard paneller ya da alçı levhalar tercih edilebilir.
Steelin yapı sistemleri ile üretilen materyallerle birçok farklı bina türü tasarlanabilir. Hastane, okul, poliklinik, kreş, belediye binaları, itfaiye binaları, karakol gibi kamu kurumları ya da konut, otel, bungalow, showroom, depo gibi farklı amaçlarla kullanılabilen yapılar inşa edilebilir.
Dünyanın en soğuk iklim koşullarına sahip coğrafi bölgelerinden en sıcak iklimsel koşullara sahip coğrafyalarına kadar, dünyada 130’u aşkın ülkeye Steelin imzalı hafif çelik yapı ürünleri ihracatı yapılmaktadır. -40 dereceden +60 dereceye kadar farklı hava sıcaklıklarına sahip bölgelerde, hafif çelik yapılar rahatlıkla tercih edilebilir. Yapı tasarımında kullanılacak materyaller ve duvar kalınlıkları kullanılacakları bölgenin iklimsel koşullarına göre hesaplanır.
Satın alacağınız hafif çelik yapı modelinin uzun ömürlü ve fonksiyonel olması için birtakım önemli detayları dikkate almanız gerekir. Duvar panellerinin kalınlıkları, birleşim yerlerindeki detayların kaynaksız olup olmadığı gibi önemli teknik detayları önceden bilmeniz, kullanımda büyük yarar sağlar. Seçtiğiniz modelde kaynaksız ya da cıvatalı birleşim tekniklerinden hangisinin kullanıldığından emin olmanız önemlidir. Her bir profilin karşılık geleceği diğer profilin üretimde belirlenmesi, şantiyede montaj kolaylığı sunar. Ayrıca hafif çelik yapı malzemeleri arasında yer alan dış cephe panelleri A1 sınıfı yanmaz materyal olmalıdır. Güvenliğiniz için ürünleri satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli konular arasında, duvar ısı detayları ve ısı köprüleri gibi teknik detaylar da yer alır.
Hafif çelik yapı sektöründe, uzun yıllar varlığını kanıtlamış kurumsal markalara yönelmek, satış sonrası hizmet desteğinde memnuniyet sağlar. Sektörde bilinirliği yüksek, devamlılığı olan ve dünya standartlarında kalite belgelerine sahip firmaları tercih etmeniz, memnuniyetiniz açısından gereklidir.

Firmanın sahip olduğu üretim bandının genişliğine, tam otomatik roll form makinelerinin olup olmadığına ve kapasite durumuna bakılmalıdır. Seri, kaliteli ve hızlı üretim için bu makinenin kullanımda olması markanın güvenilirliği bakımından önemlidir. Satış sonrası teknik destek hizmetini sağlayacak personelin yeterlilik durumu ve ilgisi, önceden araştırılmalıdır.

Modern ve gelişmiş ülkelerde betonarme binalara oranla daha fazla tercih edilen hafif çelik yapılar, hem deprem karşısındaki dayanıklılığı hem de konforlu kullanım özellikleri neticesinde uzun yıllardır tercih edilir. Avrupa ve Amerika’daki birçok gelişmiş ülkede, hem ekonomik avantajları hem de konforlu özellikleri nedeniyle hafif çelik yapılar sıklıkla inşa edilir.

Hafif çelik yapıların enerji tasarrufu sunan materyalleri, yapıların daha fazla tercih edilmesini sağlar. Ürünlerin tasarımında kullanılan ısı yalıtım malzemeleriyle tasarruf açısından betonarme binalara oranla avantaj elde edebilirsiniz. Sağladığı enerji tasarrufu sayesinde, zamanla yapı için ödenen miktar kendi kendini amorti eder. Hem konfor sunması, hem tasarruf sağlaması hem de taşınabilir olmasıyla Steelin hafif çelik yapılar, ideal yapı sistemleridir.

Yapı sektörünün lider ismi Prefabrik Yapı AŞ bünyesinde kurulan, sürdürülebilir ürün ve teknolojileriyle sektörün hızına yön veren Steelin; global çözümler üreten bir markadır. Steelin öncesinde en fazla 4 kata kadar yükselebilen hafif çelik yapılar, Steelin uzmanlığıyla 8 kata kadar çıkmıştır. Bünyesinde bulundurduğu sayısız mimar ve mühendisin özverili çalışmaları, geniş üretim parkuru ve inovatif çözümleriyle Steelin gerçek bir dünya markasıdır.

Toplamda 63.500 m² alan üzerine kurulu ve Kocaeli/Şekerpınar, İstanbul Güzelyalı/Pendik fabrika alanlarında, yüksek kalitede kesintisiz seri üretim yapılır. ISO 9001 kalite standartlarını uygulayan tesislerde, son teknoloji makineler ve bilgi birikimi her daim güncel tutulan geniş bir çalışma ekibi yer alır.

Dünyanın geleceğine ve içinde yaşadığımız ekosisteme son derece duyarlı materyallerin kullanımı, Steelin hafif çelik yapı sistemlerinin öncelikleri arasındadır. Hem Steelin ürünlerinde kullanılan çelik yapı malzemelerinin hem de binaların dış cephe kaplamasında kullanılan HekimBoard Fibercement panellerin sürdürülebilir olması, doğanın geleceğine yapılan önemli bir yatırımdır. Bu sorumluluk duygusu ve bilinciyle hareket eden Prefabrik Yapı AŞ bünyesinde kurduğu Steelin markasıyla, tüm bu göz ardı edilmiş çevre aktivistliğini de üstlenir.

Hafif çelik yapı satın almadan önce firmanın referanslarını, kalite standartlarını ve sürdürülebilirliğe olan duyarlılığını, kendinizin ve dünyanın geleceği için mutlaka öncelik sırasına almalısınız. Siz de hafif çelik yapı sistemleri için Steelin markasını güvenle tercih edebilirsiniz.

HAFİF ÇELİK YAPI ÜRETİM SİSTEMİ

hafif-celik-yapi-sistem

 
contact Hekim Holding Prefabrik Yapı Hekim Profil